Digidexo.com

O PCOD

Zespół policystycznych jajników (PCOD) znany także jako zespół policystycznych jajników to stan chorobowy dla kobiet charakteryzuje się nieregularne lub brak miesiączki, otyłości i nadmiernego wzrostu włosów. W policystycznych jajników jajniki produkują więcej pęcherzyków niż normalnie, jednak pęcherzyki nie dojrzewają do jaj, a więc prowadzi do nieprawidłowych miesiączki u kobiet. Nazwa policystycznych jajników oznacza ogólnie powiększonych jajników, które są wytwarzane z torbieli obecne w pęcherzykach. Według badania przeprowadzonego przez Harvard Medical School, prawie 5 procent kobiet na całym świecie cierpi z powodu PCOD na pewnym etapie ich życia. Wczesne rozpoznanie i leczenie jest konieczne. Nieleczona PChZTpapier może prowadzić do chorób serca i cukrzycy.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Nadmiar insuliny jest uważany za jedną z najważniejszych przyczyn PCOD. Nadmiar insuliny stymuluje jajniki do wytwarzania zwiększonej ilości męskich hormonów zwanych androgenami, które stymulują rozwój cech męskich. Zwiększone stężenie androgenów u kobiet może prowadzić do niepłodności i ostatecznie PChZTpapier.

Objawy PCOD

Najczęstsze objawy to: otyłość, skóry tłustej, nieregularny cykl menstruacyjny, wzrost ciśnienia krwi, rozwój przedcukrzycowym (prekursor cukrzycy) lub cukrzycą typu 2, utrata płodności i nienormalne i zwiększony wzrost włosów na całym ciele.
W ciężkich przypadkach stan medyczny znany jako rogowacenie ciemne także zaburzenia związane z zespołem policystycznych jajników. Rogowacenie ciemne jest chorobą, która charakteryzuje się ciemnym i aksamitną skórę w fałdach skóry, takich jak szyi, pachwin i pod pachami.

Testy diagnostyczne

Diagnoza i wykrywanie policystycznych jajników oparta jest na pełne badanie fizyczne, badania USG i krwi. Badania krwi sprawdzić poziom tablicy hormonów, takich jak hormon folikulotropowy (FSH, LH), testosteron i wiele innych.
FSH i LH odgrywają ważną rolę w kobiecych ciał. Pobudzają jajniki do produkcji estrogenów i progesteronu. Jednakże w przypadku PCOS przysadki nie wytwarzają hormony [FSH, LH] zatem prowadzące do stanu, w którym nie ma lub mniejsza produkcja progesteronu i estrogenu, a tym samym prowadzi do braku lub nieprawidłowych miesiączki.

Metody leczenia

Metody leczenia opierają się na kontrolowaniu objawów związanych z PChZTpapier takiej niepłodności, nieprawidłowego wzrostu włosów i cyklu miesiączkowego. Doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progesteron syntetyczny są przepisywane w celu zmniejszenia produkcji androgenów. Lekarze przepisują leki, takie jak Vaniqa, który jest krem, który pomaga zmniejszyć wzrost włosów na twarzy.

Zapobieganie / Rozwiązanie

Środki zapobiegawcze, takie jak regularne ćwiczenia fizyczne, zmniejszenie masy ciała i zrównoważony, dieta niskotłuszczowa jest myśl, aby pomóc w regulacji poziomu insuliny w organizmie, a tym samym w utrzymaniu PChZTpapier w ryzach.


relaterte artikler