Digidexo.com

Planowanie rodziny U.

Planowania rodziny są przepisy prawa odnoszące się do kontroli urodzeń, aborcji i dopuszczalnej wielkości rodziny, a także ograniczenia dotyczące rozpowszechniania informacji na temat tych i innych kwestii zdrowia reprodukcyjnego. Prawa planowania rodziny znacznie się różniły w całej historii, a oni nadal tworzyć poważne kontrowersje etyczne i kulturalne na całym świecie dzisiaj.

Historia

W całej historii, kobiety wykorzystywane techniki planowania rodziny, w tym chemicznych i bariera urodzenia kontroli i poronnych chemicznych, a także karmienie piersią, które zmierza do ograniczenia płodności. Metody te poszedł nieuregulowanych prawem aż do 15 wieku, kiedy Inkwizycja uznała większość położnych za heretyków i czarownice, i prawo w niektórych krajach europejskich wymaga, że ​​poród udział mężczyzn z nowo powstającego zawodu lekarzy medycyny. Pomimo Inkwizycji, poród i planowanie rodziny pozostał prowincję głównie kobiet aż do połowy 18 wieku, kiedy mężczyźni lekarze zaczęli dominować zawodu lekarza, w tym porady antykoncepcyjnej i pomocy porodowej.

Ramy czasowe

Zajmujących się ciężaru dużych rodzin na biednych matek w 1830 pracownicy socjalni zaczęli promując rozwój technologii kontroli urodzeń i planowania rodziny. Po strachu wojny domowej niskich urodzeń z wyższej klasy białe rodziny doprowadziły członkowskie do przyjęcia przepisów zakazujących aborcji. W 1873 roku Kongres uchwalił ustawę zakazu dystrybucji Comstock antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego informacji. Ruchy na rzecz praw kobiet z 1920 roku wraz z natywistycznego luzu wobec dużych rodzin imigrantów doprowadziły do ​​wycofania z państwowej kontroli urodzeń i zakazy aborcji. Eugenika powstały programy planiści społeczni, w którym starała się poprawić ludzkość przez intensywne planowania rodziny i sterylizacji "niepożądanych". Programy te rozpadł po III Rzesza zabrała do zupełnie nieuzasadnione skrajności, które wykazały ich błędność. W 1960 roku Sąd Najwyższy USA zniósł ostatnią prawa państwa przed dostarczanie informacji antykoncepcji ze względu, że zakaz naruszonych małżeńską prywatność, a w 1973 roku ogłosili przepisy zabraniające aborcji za nielegalne na tym samym terenie. Planowanie rodziny po raz kolejny stało się prawnym w Stanach Zjednoczonych.

Rozważania

Prawa planowania rodziny są roi się od rozważań etycznych i moralnych. Są to zarówno na podstawowe pytanie, czy rządy powinny wstawiać się w ogóle w osobistych relacjach seksualnych i reprodukcyjnych, czy właściwe jest, aby prawnie ograniczyć wielkość rodziny w obliczu odmian populacyjnych, czy aborcja stanowi uzasadniony metodę planowania rodziny lub środka usankcjonowane przez rząd morderstwo. Krajów i kultur z całego świata rozwiązać te pytania inaczej, a na niektórych obszarach tworzą podstawę niepokojów domowych.

Rodzaje

Prawa planowania rodziny obejmują ograniczenia dotyczące wielkości rodziny, takie jak prawa Chin zakazującej wiele rodzin z posiadania więcej niż jednego dziecka. Inne przepisy w zakresie planowania rodziny dotyczą regulacji zgodnych z prawem metod antykoncepcyjnych, takich jak zatwierdzenia regulacyjnego US Food and Drug Administration farmaceutyków do antykoncepcji w latach 1990. Środki finansowania stanowiły innego rodzaju prawa planowania rodziny. Prawo federalne zabrania amerykański finansowania obcego kobiet projektów zdrowotnych, które obejmują usługi aborcyjne. W 2009 roku, prezydent Obama uchyla niewielką część tego prawa finansowania planowania rodziny, które wcześniej zakazane stosowanie USA pomocy pieniędzy dla wszystkich programów zdrowotnych, które obejmowały doradztwo i kształcenie kobiet dotyczące aborcji jako opcję medycznej, nawet w przypadku gwałtu lub zagrożenia dla zdrowia matka.

Efekty

Skutki prawa planowania rodziny są skomplikowane i kontrowersyjne. Chińscy urzędnicy twierdzą, że w Chinach polityka jednego prawa uniemożliwia setki milionów urodzeń od czasu jego powstania, iw ten sposób oszczędził rodziny z ubóstwa i od wyczerpania środków krajowych. Krytycy mówią, że miał wpływ stworzenie nierównowagi płci w oparciu o kobiecej dzieciobójstwa i stworzył atmosferę strachu wśród par w wieku rozrodczym. Efekt legalizacji aborcji w Stanach Zjednoczonych i innych krajach na całym świecie było skłonić ostrych podziałów kulturowych i protesty grup ludności, którzy są przeciwni aborcji, moralnych i religijnych powodów. Przepisy restrykcyjne środki miały wpływ ograniczania reprodukcyjnego edukacji i zdrowia w biednych lub wojną narodów, w wyniku zwiększonych obciążeń rozrodczym na kobiet żyjących w ubóstwie lub są ofiarami gwałtów wojennych.