Digidexo.com

Co to jest leczenie dożylne?

Jeśli chodzi o potrzeby leki, często myślę o pigułki, zastrzyki i plastry. Jednakże szybkość z których leki są wchłaniane przez nas z tych metod jest powolna w porównaniu z dożylnym (IV) leczenia. Chociaż terapia IV jest jednym z najszybszych sposobów, aby uzyskać leki tam, gdzie jest to potrzebne w organizmie, to oferuje również inne korzyści dla pacjenta - a niektóre mogą być ratownictwa.

Podstawy IV

Jak sama nazwa wskazuje, terapia IV jest procedura, w której lek, płyny są wprowadzane do żyły tak rozchodzą się do płuc i poruszają tętnicach w całym ciele. W tym celu, skóry, po oczyszczeniu, jest perforowana i kanał ustanowiony dla leków i płynów. W większości przypadków odbywa się to za pomocą pustej w środku igły i tworzywa sztucznego połączenie cewnika, czasami określane jako drążek IV. Opaska jest umieszczana nad możliwym miejscu zachęcić żyły nieznacznie wybrzuszenie, korzystne żyłę wybrany strona oczyszczone i nakłucie skóry pacjenta jest przebita za pomocą drążka IV. Jeżeli sztyft jest skutecznie wprowadzane, cewnika zostanie wprowadzony do żyły, a pusta w środku igła jest wycofany, pozostawiając cewnik wewnątrz żyły. Opaski zostanie usunięty. Rury, która jest przymocowana do worka IV lub butelkę roztworu już przymocowany do końca podstawy cewnika przez pracowników służby zdrowia. Worku lub butelce roztworu utrzymuje się nad pacjentem w celu zapewnienia przepływu.

Kontrole

Rurki o IV ma kontrolę tworzywa sztucznego lub jest umieszczone za pomocą elektronicznego urządzenia do regulacji przepływu cieczy. U nasady worka lub butelki jest komora kroplowa, że ​​działa częściowo jako wizualne sprawdzenie przepływu płynu.

Leki

Dobór oleju bazowego w zależności od stanu pacjenta. Niektóre z substancji płyn bazowy może być także D5W (5 procentowy roztwór dekstrozy), mleczanu Ringera lub roztwór soli fizjologicznej. Na dnie zbiornika roztworu się otwory, w którym lek może być wprowadzane do roztworu, a następnie miesza się, lub które mogą być związane z innego worka zawierającego leku. Jest co najmniej jeden dodatkowy port do wstrzykiwania leków wzdłuż rurki. To oszczędza pacjentowi z wielu bolesnych ukłuciem igłą.

Akcja ratownictwa

Chociaż zwykle Celem płynie bazowym jest ustalenie przepływu dla leków IV, zdarza się, że działa jak płyn mechanizmu ratunkowego. Na przykład, gdy krew została utracona i krew nie jest dostępna do transfuzji, płyn Ringera z mleczanami służy zastąpić do dwóch trzecich objętości krwi aż do transfuzji krwi jest dostępna.

Lifeline

Mimo że lek nie może być początkowo wstrzykuje, ustanowienie IV jest środkiem do zapewnienia, że ​​osoba może dostać leki na ewentualne odzyskanie od śmierci klinicznej (ustania funkcji serca i płuc). Pacjent ma ciśnienie krwi, kiedy nastąpiła śmierć kliniczna, więc najlepiej do stworzenia linii IV z wyprzedzeniem. W nagłych wypadkach, w większości jurysdykcje mają ustalony protokół medycznej dyktuje IV zostać utworzone, gdy personel ratunkowy upewnienia się, że pacjent może cierpieć na chorobę śmiertelną.