Digidexo.com

Metody antykoncepcyjne

Istnieją różne typy środków antykoncepcyjnych, że ludzie mogą wykorzystać do zmniejszenia ryzyka ciąży i w niektórych przypadkach choroby przenoszone drogą płciową. Najbardziej skuteczne metody antykoncepcyjne są chirurgiczne i antykoncepcja hormonalna, ale metody barierowe mogą być również skuteczne w przypadku prawidłowego stosowania.

Funkcja

Jak sugeruje nazwa, metody barierowe pracy antykoncepcji, tworząc barierę pomiędzy spermą a jaj (z różnym stopniem skuteczności). Gdy plemniki nie spełnia jaj, ciąża nie może prowadzić. Z wyjątkiem prezerwatywy męskie, wszystkie rodzaje metod mechanicznych obejmować umieszczenie przyrządu w pochwie, aby zapobiec przedostawaniu się plemników w macicy.

Rodzaje

Najczęstszym typem metody barierowej jest mężczyzna prezerwatywy. Prezerwatywy są dostępne bez recepty i działają tworząc otoczkę lateks nad penisa i uchwyt plemniki, tak że nie styka się z pochwą w ogóle. Prezerwatywy zapewniają również ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale w przypadku, gdy prezerwatywa pęknie lub ześlizgnie się podczas seksu, prezerwatywy mogą utracić skuteczność. Prezerwatywy dla kobiet działają podobnie, ale zamiast obejmować umieszczenie pierścienia w pochwie, który zawiera barierę lateksowej między szyjki macicy i penisa.

Membrany i szyjki macicy czapki są również metody barierowe, ale działają poprzez blokowanie wejścia do macicy tak, że plemniki nie mogą przejść. Membrany i szyjki macicy czapki muszą być zamontowane przez lekarza i umieścić w miejscu bezpośrednio przed seksem (i pozostawione na miejscu przez kilka godzin później). Membrany są myte i ponownie wykorzystane po seksie.

Dziś gąbka jest inna metoda barierę, która działa podobnie do membrany i szyjnych czapki, z główną różnicą jest to, że jest dostępna bez recepty dla pojedynczych zastosowań.

Korzyści

Metody barierowe antykoncepcji może być korzystne dla osób, które nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej z powodów medycznych (lub którzy chcą uniknąć antykoncepcji hormonalnej z powodów osobistych), a którzy nie są zainteresowani stałym chirurgicznej antykoncepcji. W przypadku prezerwatyw, to zdecydowana korzyść, że prezerwatywy są dostępne bez recepty i można je łatwo kupić w każdej aptece. Prezerwatywy mogą także stanowić pewną ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, co może być korzystne dla osób, które nie są w monogamicznych związkach i mają dość łatwe czyszczenie proces.

Wady

Niektórzy mężczyźni nie lubią czuć prezerwatyw i czuję, że zmniejszają one sensację. W przypadku membran i szyjki macicy czapki, wiele kobiet nie lubią niedogodności konieczności zamontowania do urządzeń przez lekarza i mogą one okazać, że wstawienie tych urządzeń jest uciążliwe i przerywa spontaniczność seksu. Może on być także niewygodne, że przepony i szyjki nasadki musi pozostawać na miejscu przez kilka godzin po każdym przypadku w stosunku seksualnego i przemyciu urządzenia może być także niewygodne.

Ostrzeżenie

Skuteczność metody barierowych jest między 80 i 95 procent, w zależności od urządzenia i czy nie został wykorzystany w pełnym zakresie. Czasem nawet z prawidłowego użytkowania, metody barierowe mogą zawieść i kobieta może zajść w ciążę. Ponadto, prezerwatywy są jedyną metodą, która zapewnia wszelkie bariery ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową - i ochrona oferowana przez prezerwatyw nie jest w 100 proc. Zawsze bezpieczny seks i pamiętać, że prawidłowe i konsekwentne stosowanie ma kluczowe znaczenie, jeśli używasz metody barierowe.