Digidexo.com

Plusy i minusy rano po pigułki

Pigułki dzień po ciąży są tabletki, które są zapobiegawcze podjęte po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub nieudanej metody antykoncepcji.

Dawka

W przeciwieństwie do jego nazwy, a najbardziej dzień po tabletki, w zależności od producenta, może być przyjęta przez pięć dni po stosunku, i faktycznie składa się z dwóch lub więcej tabletek. Jeden musi być podjęta jak najszybciej, a pozostałe zazwyczaj 12 godzin później. Najlepiej jest wziąć pierwszą dawkę jak najszybciej po stosunku płciowym na najwyższym szansę zapobiegania ciąży. Im dłużej zwlekasz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że tabletki są skuteczne.
Jednak pigułka dzień po nie jest tak skuteczne, jak stosowane metody antykoncepcyjnej przed lub w trakcie stosunku płciowego (pigułki czyli antykoncepcyjnych lub prezerwatyw) i nie uniemożliwiają zaciągnięcie seksualnego choroby przekazywane (STD).

Jak to działa?

Istnieją dwa typy dzień po tabletki, który zawiera hormon zwany progestagen, a drugi, zawierający zarówno estrogen i progestagen. Te, które zawierają tylko progestynę zmniejszenia ryzyka ciąży o 89%, podczas gdy kombinacja estrogenu i progestyny ​​pastylki zmniejsza ryzyko o 79%. Dzień po pigułka może zapobiec lub opóźnić owulację i może kolidować z zapłodnienia i implantacji. Jednak większość pigułek dzień po nie będzie działać, jeśli masz seks bez zabezpieczenia po zażyciu tabletki w tym samym cyklu miesiączkowym, jeśli miał seks bez zabezpieczenia wcześniej w cyklu i nie ma pigułki następnego dnia, lub wymioty w ciągu godziny o przyjęciu dawki. Pigułka następnego dnia nie działa, jeśli już jesteś w ciąży.

Skutki uboczne

Dzień po pigułka jest bezpieczna i nie ma żadnych poważnych lub długoterminowych skutków ubocznych. Jednakże tymczasowe skutki uboczne są powszechne. Następujące działania niepożądane mogą: bóle brzucha, bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, ból w dole brzucha i skurcze, i tkliwość piersi. Może także wystąpić niewielkie krwawienie lub otrzymać swój cykl menstruacyjny wcześnie lub późno. Te dzień po tabletki, które zawierają zarówno progestagen i estrogen, mają większe prawdopodobieństwo powodowania skutków ubocznych, takich jak nudności i wymioty. W przypadku wystąpienia silnego bólu brzucha, ważne jest, aby porozmawiać ze swoim dostawcą opieki zdrowotnej i / lub skorzystać z pomocy lekarskiej. Ostry ból brzucha może być spowodowane ciążą pozamaciczną.

Skąd pobrać?

Dla kobiet w wieku 18 lat i starszych, pigułka dzień po można kupić bez recepty w aptece. Jednak nie wszystkie apteki nieść pigułkę dzień po, więc zaleca się, aby zadzwonić z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że go sprzedać. Można również uzyskać je od lokalnych Planned Parenthood lub powiatu zdrowia departamentu. Dla kobiet w wieku poniżej 18 lat, wymagana jest recepta na zakup pigułki dzień po. Koszt może wynosić od $ 10 do $ 70, w zależności od marki i gdzie został zakupiony.

Poczekaj

Po pigułki dzień po, tylko pewien sposób, aby wiedzieć, że to było skuteczne, to czekać, aż pojawi się następnej miesiączki. Jednak twój cykl menstruacyjny może przyjść w tygodniu na początku lub pod koniec tygodnia. Jeśli twój cykl menstruacyjny nie dostarczone do siedmiu dni lub dłużej po jej spodziewanym przyjazdem, to zaleca się wykonanie testu ciążowego.