Digidexo.com

Jakie są Kamienie żółciowe?

Ludzie mają worek w kształcie gruszki o nazwie pęcherzyka żółciowego, który znajduje się tuż poniżej wątroby. W niektórych przypadkach, kamieni żółciowych lub małych materiałów kamiennych, jak rozwijać się w nim. Kamienie żółciowe --- lub cholelith --- to substancje krystaliczne, które wynikają z niezwykle wysokich stężeniach żółci.

Rozwój

Kamienie żółciowe powstają, gdy żółć (materiały ciekłe znaleźć w pęcherzyku żółciowym) ugruntować do twardych kamieni. Żółć jest konieczne w ciele, ponieważ przyczynia się do strawienia tłuszczów i źródło w wątrobie. Jednakże żółciowe są przechowywane w pęcherzyku żółciowym, aż jest gotowa do użycia przez wątrobę. Podczas skurczu pęcherzyka żółciowego, wpycha żółci do probówki o nazwie dróg żółciowych i prowadzi do jelita cienkiego, gdzie może pomóc w procesie trawienia. Żółć składa się z wody, cholesteroli, soli, protein i tłuszczów. Zawiera on również bilirubiny, który pozostawiono na miejscu, gdy materiał sole żółciowe rozkładania tłuszczu. Jeśli jest zbyt dużo kwasu żółciowego cholesterolu, sól lub bilirubiny może ostatecznie stwardnieje w celu utworzenia kamieni żółciowych.

Rodzaje

Istnieją zasadniczo dwa rodzaje kamieni żółciowych. Pierwszy typ, cholesterol kamienie, wyróżniają się żółtawy lub zielonkawy kolor. Te składają się głównie z zestalonego cholesterolu i stanowią około 80 procent kamieni żółciowych. Drugi typ to kamienie pigmentu ze bilirubiny. Są ciemne i małe wymiary. Kamienie żółciowe mogą się w wielu rozmiarach niektóre są tak małe jak ziarenko piasku i innych tak duże jak piłka golfowa.

Przyczyny

Kamienie żółciowe występują, gdy żółć zawiera zbyt dużo cholesterolu lub bilirubiny. Może to być również spowodowane organizm nie produkuje wystarczającej ilości soli żółciowych lub niezdolność do opróżniania pęcherzyka żółciowego wystarczająco szybko. Niektóre z czynników, które wpływają na tworzenie się kamieni żółciowych obejmują płci i wagi; kobiety są dwukrotnie częściej niż mężczyźni doświadczają kamieni żółciowych. Inną przyczyną tworzenia się kamieni żółciowych jest nadwaga, co prowadzi do podwyższenia poziomu cholesterolu w organizmie.

Objawy

Kamienie żółciowe mogą podróżować do przewodów żółciowych i tworzenia blokady. Jeśli nie są one usunięte, pęcherzyka żółciowego i ostatecznie staje się zainfekowane pęknięcia. Objawy kamieni żółciowych to ciągły ból w prawym górnym brzuch, że ma tendencję do eskalacji, a także ból między łopatkami. Niektóre osoby z kamica żółciowa doświadczenie nudności, wymioty i gorączka. Białka oczu i skóry również mają zazwyczaj żółtawy odcień.

Leczenie

Leczenie kamieni żółciowych zależy od stopnia nasilenia. Najczęstszym sposobem, aby złagodzić stan jest przez niechirurgicznych środków. Leki takie jak ursodiol i chenodiol, które są wykonane z kwasu żółciowego, służą do rozpuszczania kamieni żółciowych. Jeśli ataki zdarzają się często, najlepszym lekarstwem jest operacja zwana cholecystektomia, gdzie pęcherzyka żółciowego jest usuwany.