Digidexo.com

O Effexor

Effexor (wenlafaksyna) serotoniny i jest inhibitorem wychwytu zwrotnego norepinefryny (SNRI) klasy leków stosowanych w leczeniu depresji. Jest produkowany przez Wyeth i jest obecnie szóstym najbardziej przepisanych leków na depresję w Stanach Zjednoczonych.

Testowanie

W badaniach klinicznych Effexor ma podobne działanie w przypadku leczenia depresji, jak amitryptylina, ale wydaje się lepiej tolerowane. Jednak nie jest tak skuteczny jak nowych leków, takich jak Lexapro i osoby przyjmujące Effexor są bardziej podatne na skutki uboczne.

Inne zastosowania

Oprócz leczenia depresji, niektórzy lekarze określają Effexor do leczenia migreny, na gorąca kobiet w okresie menopauzy i dla osób z neuropatią cukrzycową.

Skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane doświadczane przez ludzi biorących Effexor są nudności, ból głowy, bezsenność, problemy seksualne, zawroty głowy i nadmierne pocenie się. U niektórych pacjentów przyjmujących duże dawki Effexor cierpi na utratę pamięci.

Czynniki ryzyka

Ludzie na Effexor są na zwiększone ryzyko rozwoju jaskry. Ponadto, badania wskazują, że ludzie biorący Effexor doświadczyć 1,6 procent większe ryzyko popełnienia samobójstwa. Nie ma danych na temat efektu Effexor w sprawie kobiet w ciąży.

Przerwanie

Choć nie ma dowodów na biologiczne dla uzależnienia, ludzie, którzy zaprzestać używania Effexor będzie wystąpić objawy odstawienia. To może zależeć od dawki, jak ludzie na wyższych dawkach może trudniej przestać przyjmowania leku.