Digidexo.com

Jak obliczyć wapnia i fosforu produkt

Wapnia i fosforu są dwa krytyczne elementy w funkcji wielu różnych procesach fizjologicznych w organizmie, w tym skurcz mięśni, neurotransmisję i resorpcji kości. Mimo, że działają one w wielu takich samych procesów, normalne poziomy stężenia we krwi u dwóch składników mineralnych ma zasadnicze znaczenie dla zachowania zdrowia. Wysokie poziomy fosforu w szczególności mogą powodować niedoboru wapnia, co prowadzi do różnych powikłań, takich jak osteoporoza, nerwowo-mięśniowymi, skurczów i zaburzeń sercowo-naczyniowych. Produkt fosforan wapnia stosuje się w medycynie jako środki monitorowania poziomów tych dwóch składników mineralnych u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek lub CKD. Funkcje nerki wyeliminowanie fosforu z organizmu, jak również do resorpcji większość wapnia z powrotem do krwi. Tak więc, produkt fosforu wapnia musi pozostać poniżej pewnego progu u pacjentów z chorobami nerek.

Instrukcje

Określić poziom wapnia w surowicy. Cel ten realizowany jest poprzez badania krwi na zlecenie lekarza. Normalny zakres wapnia we krwi od 8,5 do 10,2 mg / dl.

Określ poziom fosforu w surowicy. To również osiągnąć poprzez badania laboratoryjne krwi. Normalny zakres fosforu we krwi od 2,4 do 4,1 mg / dl.

pomnożyć te dwie wartości wspólnie określają produkt wapnia i fosforu. Na przykład; Zakładamy, stężenie wapnia w surowicy 9,6 mg / dl, poziom fosforu w surowicy i 3,2 mg / dl. Produkt wapnia i fosforu dla tych dwóch wartości jest 30,7 mg ^ 2 / dl ^ 2. U pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, stężenie wapnia i fosforu powinna pozostać poniżej 55 ^ 2 mg / dl ^ 2.