Digidexo.com

Co powoduje ból zatok?

Ból zatok często występuje w tym samym czasie, co zatok i jest czasami mylone z bólem głowy napięcia. Objawy bólu zatok - w tym tkliwość wokół oczu, nosa i świątyń, bóle uszu, obrzęk twarzy i zatkany nos - mogą być traktowane z domu środków, jak również leki obkurczające błonę śluzową oraz leki przeciwbólowe. Rozważ tę informację pochodzącą z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych i American Academy of Family Physicians temat przyczyn bólu zatok.

Alergie

Sezonowe alergie na drzewa, trawy i pyłki chwastów, jak również przez cały rok alergii na kurz i pleśń może być przyczyną bólu zatok (odniesienia 1). Alergie powodować otwory kanałów nosowych z stanem zapalnym, które zwęża się otwory i sprawia, że ​​trudniej śluzu wychodzących. Alergia może także spowodować, że organizm do produkcji więcej śluzu niż normalnie, co może przyczynić się do bólu zatok.

Astma

Astma jest przewlekłą chorobą, która może powodować trudności z oddychaniem i może przyczynić się do bólu zatok (odniesienia 1). Osób cierpiących na astmę mogą występować częściej bóle zatok, zwłaszcza gdy astma wywołana przez alergie lub inne czynniki drażniące nosa. Ból zatok mogą być gorsze w czasie lub po ataku astmy lub udziału w energicznej aktywności fizycznej.

Przewlekłe choroby

Choroby przewlekłe, które mają wpływ na drogi oddechowe mogą być przyczyną bólu zatok. Osoby z zaburzeniami układu odpornościowego, takich jak HIV lub mukowiscydoza może wystąpić częstsze lub silny ból zatok ze względu na ich stan (odniesienia 1). Innych chorób przewlekłych, które mogą przyczynić się do bólu zatok obejmują chorobę refluksową przełyku (GERD) i zaburzenia migdałki lub migdałków, szczególnie u dzieci.

Nawyki osobiste

Niektóre czynniki osobiste nawyki i styl życia są zaangażowane w powstawaniu lub zwiększenie nasilenia bólu zatok. Palenie tytoniu może spowodować zapalenie drogi oddychania i sprawia, że ​​ludzie są bardziej podatne na choroby układu oddechowego, które powodują ból zatok. Inne osobiste nawyki, które mogą powodować ból zatok to pływanie, nurkowanie i za pomocą sprayów do nosa (odniesienia 2).

Zakażenia układu oddechowego

Infekcje dróg oddechowych mogą spowodować obrzęk, stan zapalny i produkcji dodatkowych śluzu, co może powodować ból zatok (referencyjnej 3). Przeziębienie może być przyczyną bólu zatok u niemowląt, dzieci i dorosłych, podobnie jak grypa. Inne infekcje dróg oddechowych, które mogą powodować ból zatok należą zakażenia zatok, zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli.

Pogoda

Zmiany pogody mogą powodować narastanie ciśnienia w zatokach, co powoduje ból zatok (odniesienia 1). Suche powietrze, niska wilgotność i smog są warunki pogodowe, które mogą wywołać bóle głowy, zatok, zwłaszcza u ludzi, którzy mają inne problemy z oddychaniem. Zmiany ciśnienia atmosferycznego (powietrze) w czasie burz może również przyczynić się do bólu zatok.