Digidexo.com

Jakie są przyczyny Hiperfosfatemia?

Hiperfosfatemia jest stanem, w którym poziom jonu fosforanowego się nienormalnie wysoki we krwi. Fosforan jest ważnym składnikiem wszystkich komórek i kości, a także działa jako bufor w krwi utrzymywać kwasowość krwi przed zmianą. Nadmiar fosforanów we krwi często prowadzi do łączenia z fosforanem wapnia, aby tworzyć małe złoża w wielu tkankach. Najlepsze leczenie hiperfosfatemii jest podawanie leków, które wiążą się z fosforanów i pomagają wydaleniu z organizmu.

Spożycie

Chociaż rzadka przyczyna hiperfosfatemię, nadmierne spożycie fosforanów może powodować hiperfosfatemii. Żywności, które są bogate w fosforan są soda, czekolada, ciastka (z supermarketu), ketchup, mrożona pizza i hot dogi. Masowe spożywanie takich środków spożywczych może powodować hiperfosfatemii, zwłaszcza jeśli funkcja nerek nie jest idealny.

Witamina D

Jedną z funkcji witaminy D jest w celu wchłaniania fosforanów przez układ żołądkowo-jelitowy, a następnie wydzielania przez nerki. W efekcie duże ilości witaminy D, może spowodować hiperfosfatemię, gdy fosforan gromadzi się w układzie pokarmowym. Ogólnie rzecz biorąc, te poziomy spożycia witaminy D może nastąpić tylko w drodze zbyt wielu suplementów witaminowych, ponieważ nie ma wystarczająco dużo żywności z witaminą D, aby łatwo spowodować witaminy D zatrucia.

Niewydolność nerek

Jedną z głównych ról, że nerki jest przetwarzanie i wydalanie odpadów poprzez wytwarzanie moczu. Gdy nerki nie, związki, które zazwyczaj wydalają nerki, takie jak fosforan, zaczynają gromadzić się w krwiobiegu. Stan ten może doprowadzić do hiperfosfatemię.

Niedoczynność przytarczyc

Przytarczyc jest dławik, który usytuowany jest w pobliżu gruczołu tarczowego, i jest odpowiedzialny za wydzielania hormonu przytarczycznego. Jeśli ulega uszkodzeniu poprzez przytarczyc urazu lub choroby autoimmunologicznej, zmniejszenie spowoduje hormon przytarczyc. Jedną z funkcji hormonu przytarczyc do wydzielania fosforan nerek, niedoczynność przytarczyc, więc może prowadzić do hiperfosfatemii.

Lizę komórek

Komórki zawierają duże ilości fosforanów. Kiedy duża liczba komórek nagła śmierć i są podzielone, to uwolnienie fosforanu do krwiobiegu. Pewne warunki, które powodują tę masywną uwalnianie fosforanu są rabdomiolizy (gdzie komórki mięśni nagle podziale) i zespołu rozpadu guza (efektem zabijania nowotworów z promieniowaniem i chemioterapią). Może to również prowadzić do hiperfosfatemii.