Digidexo.com

Psychologiczne Objawy SM

MS (stwardnienie rozsiane) uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i nerwów, zakłócania sygnałów nerwowych z mózgu do innych części ciała. Stwarza to podstawowe objawy fizyczne, takie jak drętwienie, problemy z koordynacją i zmęczenia. Istnieją dodatkowe objawy psychologiczne, które często towarzyszą chorobie.

Depresja

Według Narodowego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, ciężka depresja kliniczna jest bardziej powszechne wśród chorych na SM niż u pacjentów z innymi warunkami inwalidztwo.

Zaburzenia seksualne

Stwardnienie rozsiane może uszkodzić drogi nerwowe regulujące pobudzenia seksualnego i zdolność do osiągania orgazmu, zwiększając ryzyko wystąpienia zaburzeń seksualnych.

Zaburzenia emocjonalne

Stres życia z chorobą przewlekłą w połączeniu z neurologicznymi skutkami choroby często powodują rozdrażnienie, ciężką depresję, wahania nastroju i efektu (pseudobulbar okresy niekontrolowany płacz lub śmiech).

Zaburzenia funkcji poznawczych

Według Multiple Sclerosis Foundation, prawie połowa wszystkich pacjentów z SM wpływa zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak problemy z pamięcią, zaburzenia rozumowania, powolne przetwarzanie informacji i spowolnienie mowy.

Bipolar Disorder

Według Multiple Sclerosis Society w Wielkiej Brytanii, zaburzenie dwubiegunowe jest rzadko objawem psychologiczny, ale także u niektórych pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Psychoza

Chociaż rzadko, niektórzy pacjenci MS opracował psychoz, stanów charakteryzuje się niezdolnością do odróżniania zdarzeń rzeczywistości i urojone.